Реплюк Оксана Олексіївна ВЕСНЯНІ КВІТИ
Заняття-милування для старшої групи
Мета: Закріпити знання дітей про весняні явища природи, основні
ознаки весни. Розвивати зв’язне мовлення, виразність мови. Збагачувати словник
дітей. Прищеплювати любов та бережливе ставлення до природи.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь: Давайте, дітки, ми з
вами зробимо фізичні вправи для покращення самопочуття і настрою. (Діти сідають
на килим у коло і під музичний супровід виконують вправи.)
Наступила
вже весна.
Все
навколо ожива!
Підсніжники
прокидаються,
Проліски
розпускаються.
Пташок
ми виглядаєм,
Квіточок
у лісі шукаєм.
Сонечко
промінці пускає,
Щедро
гріє, ніжить діток.
Діти, як квітки, тягнуться до
весняного сонечка.
Вихователь: Сьогодні ми з вами
поговоримо про весну і перших її провісників – весняні квіти. (Діти розглядають
ілюстрацію «Пора року – весна».)
-
Який місяць? (відповідь)
-
Чому він так називається? (відповідь дітей)
-
Які ви знаєте ознаки весни? (відповідь дітей)
Так, де-не-де зима ще залишила білі латки снігу,
повітря стає теплішим, і зима відступає.
Пригадайте віршики про весну:
1 дитина: Хоч земля по-зимовому
Ще
одягнута в сніги,
Та у
березні додому
Повернулися
птахи.
2 дитина: Потекли із гір струмочки,
Первоцвіт пустив струмочки,
Все
прокинулось від сну,
Бо
стрічаємо весну.
3 дитина Зима ще злиться, бідолаха,
Та все ж
весна бере своє,
І березень
бурульку з даху,
Немов
цукерочку, жує.
Вихователь: Молодці, дітки! Бачу,
знаєте віршики про весну. Як називають цю пору? (весна співуча, весела,
радісна, зелена)
Вихователь: Правильно. Але ще весну
називають веселою тому, що вона приносить малятам багато розваг. Хто може мені
розповісти? (Діти відповідають). А чим весна пахне? (відповіді)
(Під музику – спів пташок – заходить дівчина –
Весна з кошиком, у якому знаходяться квіти: крокус, пролісок, веснянка, фіалка,
підсніжник та конверт із загадкою. Дівчина Весна вітається і розповідає вірш).
Дівчина Весна: Привітанням журавля
Я
пробуджую поля,
Небеса
і ручаї,
Та
заквітчую гаї.
Відгадали,
хто я?
Я
– Весна, красуня чарівна.
Вихователь: Веснонько, що ж ти нам
принесла? (відповідь Весни. Вихователь виймає з корзини по одній квітці. Діти розглядають
і про кожну квітку розповідають вірші.)
1 дитина: Це
пролісок синенький
І
перший навесні
Сказати
вам раденький:
«Кінець!
Кінець зимі!»
З-під
снігу мій листочок
До
сонця простягну,
І
ніжний мій дзвіночок
Вітатиме
весну.
2 дитина: Гарно, тепло у садку,
Снігу
вже немає.
Із-під
листку у кутку
Крокус
виглядає.
Наче
золотом горять
Пелюстки
синенькі,
І
листочки мерехтять,
Ніжні,
зелененькі.
3 дитина: Це конвалії у гаї
На
галявині цвітуть.
І
ніде, ніде немає
Кращих
квіточок, мабуть.
В
них так пахощів багато,
Цвіту
свіжого, роси.
Хай
ростуть – не буду рвати,
Шкода
їхньої краси.
Вихователь: Дітки, дівчина Весна
пропонує нам познайомитись із маленьким принцом. Хто він, ви дізнаєтесь, коли
відгадаєте загадку:
Він
маленький, він брудненький,
Має
ніженьку тоненьку,
З
ним легенько вітер грає,
Все
гойдає, колихає.
Сповіщає
рідний край:
–
Гей, весна прийшла!
Стрічайте! (Підсніжник)
Вихователь: Весно, чому підсніжник –
лісова рослина?
Весна: Саме у лісі є всі
необхідні умови для його росту.
Вихователь: Подивіться уважно,
помилуйтесь цією красою і скажіть, на що схожі квітучі підсніжники. (на
квітучий килим, біле мереживо, красиву ковдру).
Вихователь: Розгляньте квітку. Яка
вона? (маленька, ніжна, тендітна).
Яке у неї стебло? (тоненьке, маленьке).
А які листочки? (довгі, зелені).
Чи має квітка запах?
Так, надзвичайно приємний. Чому маленький
підсніжник може першим зацвісти? Увага! Маленький принц Підсніжник розкриває
нам свою таємницю! Його сила – у його цибулині! (показую).
Вихователь: А де ж його цибулинка?
(під землею, показую). Ця цибулинка –справжня «комора» із запасом поживних
речовин. Навесні багато з них з’являються з-під снігу з позеленілими
листочками.
Вихователь: Тож у чому сила
маленького підсніжника? Коли зів’яне підсніжник, що залишиться під землею? Його
цибулина! І цілий рік у ній будуть накопичуватися поживні речовини, щоб через
рік, у березні, знову зацвіла прекрасна квітка.
Вихователь: Дітки, я пропоную розглянути
лісовий ґрунт. Зверніть увагу на сухі гілочки,
відмерлі частинки рослин, які можна побачити у ньому.
Вихователь: Раннє цвітіння
підсніжника можливе ще й тому, що ґрунт у лісі взимку промерзає менше, ніж на
відкритих місцях. Глибокий, пухкий сніговий покрив і лісова підстилка з опалого
листя, відмерлих частин, сухих гілок і корм, що перегнивають, уберігають ґрунт
від промерзання.
Вихователь: Ще одна таємниця
підсніжника – це те, що цвісти він може до того, як дерева і кущі не вкрилися
листям. Безлисті гілки тоді вільно пропускають проміння сонця. І всі вони дістаються
маленькому принцові. Тому і не дивно, що називають його весняним Принцом лісу.
Вихователь: Чи можна зривати квіти?
Чому? (Вони живі. Красу не можна зривати). Коли ви дивитесь на ці милі квіти,
які почуття у вас виникають? (ніжності, щастя, радості, задоволення)
ФІЗХВИЛИНКА
Вихователь: Діти, щоб мати чудовий
букет, не обов’язково йти до лісу і нищити квіти. Можна намалювати або
виготовити аплікацію.
КОЛЕКТИВНА
РОБОТА
Вихователь: А зараз, дітки, у мене є
пропозиція стати юними художниками. Ми виконаємо розпочату аплікаційну роботу
«Підсніжники на галявині».
Вихователь: Наша кімната
перетворилася на весняний ліс – так багато розквітло підсніжників.
Вихователь:У народі проліски та
підсніжники називають ключиками богині Весни, якими вона відмикає двері теплу
після тривалої зими.
(Вихователь пропонує дітям пригадати прислів’я про
квіти та землю.)
Часом і між кроною лілія росте.
Де волошки, там хліба трошки.
Хто до землі з ласкою, тому вона ряскою.
Земля наш біль і втіха, і колиска, і рідна стріха.
Землю люби, а не губи.
Тільки в ріднім краї солов’ї співають.
(Діти щасливі, веселі, здорові співають веснянку
«Україна-сонечко».)
Вихователь: Природа нам – як рідний дім,
Вона
усім як мати.
Щоб
лад завжди був в домі тім,
Про
неї треба дбати. |